Yangiliklar sahifasiga qaytish
O‘zbekistonda Ijtimoiy himoya milliy agentligi(IHMA) tarkibida “Ijtimoiy karta” tizimi joriy etilyapti. Bu tizim orqali fuqarolar davlat ijtimoiy himoya xizmatlaridan foydalanishi qulaylashadi, barcha hujjatlar yagona raqamli platformaga jamlanadi va navbatlar yo‘qoladi. Xo‘sh, bu nima degani, ijtimoiy karta nima, u sizning hayotingizni qanday yaxshilaydi yoki qo‘shimcha yengilliklar beradi?
Baraka ijtimoiy kartasi nima?
Ijtimoiy karta bu — bank kartangiz va shaxsingizni tasdiqlovchi hujjat bo‘lib, shuningdek, transport kartasi, nogironlikni belgilovchi hujjat, talaba guvohnomasi vazifalarini bajaradi. Uni pasport yoki ID kartangizga o’xshab o’zingiz bilan olib yursangiz va bir vaqtning o’zida karta bilan savdo ham qilishingiz mumkin. Bundan tashqari, karta shaxsning ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan aholining bir yoki bir nechta toifalariga mansubligini ko‘rsatadi. Xuddi shu kartaga esa Baraka nomi berilgan, ya’ni Baraka kartasi O’zbekistonda yagona ijtimoiy karta hisoblanadi. Baraka kartasi Baraka mobil ilovasini o‘z ichiga oladi. Ijtimoiy karta Baraka mobil ilovasiga biriktiriladi va u orqali boshqariladi.
Fuqarolarga qanday imtiyozlar beradi?
Baraka ijtimoiy kartasi orqali quyidagi davlat xizmatlari va imtiyozlaridan foydalanish mumkin:
–  jamoat transportida imtiyozli tariflarni ishlatish;
– tibbiy xizmatlar, dorilar, protez ortopediya vositalari uchun mablag‘ olish;
– ijtimoiy yordam, subsidiyalar va boshqa to‘lovlar avtomatik tarzda karta hisobiga o‘tkaziladi;
– to‘lov yoki imtiyoz olish paytida karta maxsus terminalga (POS yoki raqamli tizim) ulanadi va tranzaksiya amalga oshiriladi.
Baraka ilovasi haqida
Fuqarolar Baraka mobil ilovasi orqali turli to‘lovlarni amalga oshirishlari, o‘z imtiyozlarini aniqlash va uni qo‘llay olishlari, turli xizmatlardan foydalanishlari mumkin. Bundan tashqari, ilovada raqamli hujjatlar bo’limi ham bor. U yerda shaxsga oid 17 turdagi hujjat saqlanadi. Shaxsni tasdiqlovchi hujjatdan tortib, guvohnomalar va ta’lim diplomlarigacha ilovadan topishingiz mumkin.
Ilovada saqlanadigan 17 turdagi raqamli hujjatlar to’liq ro’yxati bilan bu yerda tanishishingiz mumkin.
Baraka ijtimoiy kartasi kimlarga bepul beriladi?
Sizda Baraka ijtimoiy kartasi uchun haq to’laymanmi yoki bepul ham olsam bo’ladimi degan savol paydo bo’lishi tabiiy. Kartaning narxi 40 ming so’m. Biroq kartani pul to’lamay ham olish mumkin. Faqat buning uchun siz qonunchilik hujjatlarida tasdiqlangan 15 toifadagi shaxslardan biri bo’lishingiz kerak. Qolgan hollarda bank tomonidan belgilangan miqdorni to’lagandan so’ng karta olasiz.
Baraka ijtimoiy kartasi bepul muomalaga chiqariladigan va foydalanish uchun taqdim etiladigan shaxslar toifasi to’liq ro’yxati bilan bu yerda tanishishingiz mumkin.
Baraka kartasini Baraka ilovasi orqali osongina olish mumkin
Baraka kartasini olish uchun arizani Baraka mobil ilovasi orqali jo‘natishingiz mumkin. Bu eng tez va oson yo‘llardan biri. Chunki bunda ishingiz oson bitadi. Ilovani App store yoki Google Play Store orqali yuklab olasiz, ilovadagi buyruqlarni ketma-ket bajarasiz, shaxsingizni tasdiqlovchi ma’lumotlaringizni kiritasiz va Baraka kartasiga ega bo‘lasiz. Bundan tashqari, kartaga “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi, Xalq banki yoki Aloqabank orqali ham buyurtma berishingiz mumkin.
Ariza tasdiqlangach, kartani Xalq banki yoki Aloqabankdan olishingiz mumkin. Kartani jismoniy shaklda ham, elektron ko‘rinishda ham ishlatish mumkin. Harakatga layoqatsiz kishilar uchun karta uyga yetkazib beriladi.
Ishonch telefoniga qo‘ng‘riroq qiling
Ijtimoiy kartani olish va foydalanish masalalari boʻyicha IHMAning “1070” qisqa raqamli telefoni faoliyati yoʻlga qoʻyilgan. Qo’shimcha ma’lumot olish uchun shu raqamga qo’ng’iroq qilishingiz mumkin.
Baraka loyihasi sizning xavfsizligingiz uchun qayg‘uradi
Davlat organlari kartaning ishlatilishini real vaqt rejimida kuzatadi. Fuqarolar masofadan turib ham xizmatlarga murojaat qilishi va mablag‘ni qabul qilishi mumkin.
Kartaning xavfsizlik va maxfiyligi ta’minlangan. Har bir karta noyob raqam bilan himoyalangan. Faqat ro‘yxatdan o‘tgan xizmatlar va imtiyozlar karta orqali olinadi, boshqa ma’lumotlar bazaga kiritilmaydi.
Qisqacha aytganda: ijtimoiy karta bu – sizning barcha ijtimoiy imtiyozlaringizni jamlovchi, ularni elektron tarzda boshqarish va xizmatlarni masofadan yoki terminal orqali olish imkonini beruvchi raqamli vosita.
Muhim! Baraka tizimi xizmatlaridan barcha fuqarolar, xorijiy rezidentlar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ham foydalanishi mumkin. Jarayonlar IHMA tomonidan nazorat qilinadi va shaffoflik ta’minlanadi.

Что такое социальная карта Baraka?
В Узбекистане в структуре Национального агентства социальной защиты (НАСЗ) внедряется система «Социальная карта».  Благодаря этой системе гражданам будет удобнее пользоваться государственными услугами социальной защиты, все документы будут объединены в единую цифровую платформу, и исчезнут очереди. Итак, что это значит, что такое социальная карта, как она улучшает вашу жизнь или предоставляет дополнительные льготы?
Социальная карта — это ваша банковская карта и документ, удостоверяющий личность, а также выполняющий функции транспортной карты, документа, подтверждающего инвалидность, студенческого билета. Вы можете носить ее с собой, как паспорт или удостоверение личности, и одновременно использовать для оплаты. Кроме того, карта указывает на принадлежность лица к одной или нескольким категориям населения, нуждающимся в социальной защите. Эта карта получила название «Барака,» то есть карта «Барака» является единственной социальной картой в Узбекистане. Карта Baraka включает в себя мобильное приложение Baraka. Социальная карта привязывается к мобильному приложению Baraka и управляется через него.
Какие льготы предоставляются гражданам?
С помощью социальной карты «Барака» можно воспользоваться следующими государственными услугами и льготами:
— применение льготных тарифов в общественном транспорте;
— получение средств на медицинские услуги, лекарства, протезно-ортопедические изделия;
— социальная помощь, субсидии и другие выплаты автоматически зачисляются на счет карты;
— при получении платежа или льготы карта подключается к специальному терминалу (POS или цифровая система) и совершается транзакция.
Более подробная информация об услугах будет предоставлена.
О приложении Baraka
Граждане могут осуществлять различные платежи через мобильное приложение Baraka, определять и применять свои льготы, пользоваться различными услугами. Кроме того, в приложении есть раздел цифровых документов. Там хранятся 17 видов документов, относящихся к личности. Вы можете найти всё, от документов, удостоверяющих личность, до сертификатов и дипломов об образовании, в приложении.
С полным перечнем 17 видов цифровых документов, хранящихся в приложении, можно ознакомиться здесь.
Кому предоставляется социальная карта Baraka бесплатно?
Естественно, у вас возникнет вопрос, нужно ли платить за социальную карту «Барака» или можно получить ее бесплатно. Стоимость карты — 40 000 сумов. Однако карту можно получить и без оплаты. Только для этого нужно относиться к одной из 15 категорий лиц, утвержденных законодательством. В остальных случаях вы получите карту после оплаты установленной банком суммы.
С полным перечнем категорий лиц, которым социальная карта Baraka выпускается в обращение и предоставляется в пользование бесплатно, можно ознакомиться здесь.
Карту Baraka можно легко получить через приложение Baraka
Вы можете подать заявку на получение карты Baraka через мобильное приложение Baraka. Это один из самых быстрых и простых способов. Потому что это упростит процесс. Вы можете скачать приложение из App Store или Google Play Store, последовательно выполнять инструкции в приложении, ввести информацию, подтверждающую вашу личность, и получить карту Baraka. Кроме того, вы можете заказать карту через Центр социальных услуг «Инсон,» Народный банк или Алокабанк.
После утверждения заявки вы можете получить карту в Народном банке или Алокабанке. Карту можно использовать как в физическом, так и в электронном виде. Для недееспособных лиц карта доставляется на дом.
Более подробная информация здесь.
Позвоните на горячую линию
Налажена работа короткого номера «1070» НАСЗ по вопросам получения и использования социальной карты. Вы можете позвонить по этому номеру для получения дополнительной информации.