Боқувчисини йўқотганлик пенсияси
Вафот этган (бедарак йўқолган деб топилган) боқувчининг қарамоғида бўлган меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоларига. Талаб этиладиган энг кам иш стажи боқувчининг вафот этган пайтдаги ёшига боғлиқ. Ўзбекистон Республикаси “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Қонун 17-моддасида белгиланган |
1. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлими 2. Давлат хизматлари марказлари 3. Ягона интерактив давлат хизматлари портали |
| Пенсия тайинлаш муддатлари?
1. Боқувчи вафот этган (бедарак йўқолган деб топилган кун)дан эътиборан олти ойдан ошмаган муддатда мурожаат этилган бўлса, вафот этган (бедарак йўқолган) кундан тайинланади. 2. Бошқа ҳолларда мурожаат этилган кундан тайинланади. |
| Қандай ҳолатларда нафақани тайинлаш рад этилади?
1. Боқувчи вафот этмаган (бедарак йўқолган деб топилмаган)да 2. Боқувчи зарур иш стажига эга бўлмаганда |
| Пенсия тўловлари қачон ва қаерда амалга оширилади?
Пенсия пенсионернинг хоҳишига кўра: – нақд шаклда; (АТ “Халқ банки” бўлими (филиали) томонидан пенсионернинг яшаш бўйича етказиб берилади) – банк пластик картаси орқали; – ижтимоий карта орқали (2025 йил 1 октябрдан). Тўлов ойнинг 27 санасига қадар амалга оширилади |

Пенсия по случаю потери кормильца
Нетрудоспособным членам семьи умершего (признанного безвестно отсутствующим), находившимся на иждивении кормильца.
Требуемый минимальный стаж работы зависит от возраста кормильца на момент смерти. статьей 17 Закона Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан» |
Куда обращаться? 1. Районный (городской) отдел внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов 2. Центры государственных услуг 3. Единый портал интерактивных государственных услуг |
Сроки назначения пенсии? 1. В случае обращения в срок, не превышающий шести месяцев со дня смерти (признания безвестно отсутствующим), кормилец назначается со дня смерти (безвестно отсутствующего). 2. В остальных случаях назначается со дня обращения. |
В каких случаях может быть отказано в назначении пособия? 1. При отсутствии смерти (признании безвестно отсутствующим) кормильца 2. При отсутствии у кормильца необходимого стажа работы |
Когда и где будут производиться пенсионные выплаты? Пенсия по желанию пенсионера выплачивается: — в наличной форме; (доставка осуществляется отделением (филиалом) АК «Халк банки» по месту жительства пенсионера) — через банковскую пластиковую карту; — через социальную карту (с 1 октября 2025 года).