Фуқаронинг иш стажи ва иш ҳақи миқдорига боғлиқ.
Давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахс деб топилган шахсларга. |
Давлат хизматлари марказларига ёки “Инсон” ижтимоий хизматлари марказига ўзи келиб ёки давлат хизматларидан электрон тарзда фойдаланиш учун Ягона интерактив давлат хизматлари порталида рўйхатдан ўтган ҳолда мурожаат қилади. |
| Мурожаат қилиш жараёнида қандай ҳужжатлар талаб этилади?
Мурожаат қилиш жараёнида алоҳида ҳужжатлар талабисиз электрон сўровнома тўлдирилади. |
| Мурожаатлар нечанчи санагача қабул қилинади?
Чекловлар белгиланмаган. |
| Мурожаатни ким кўриб чиқади ва қарор қандай қабул қилинади?
Мурожаатлар рақамлашган тарзда “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими орқали кўриб чиқилади. Мурожаатчининг маълумотлари ўрганганидан сўнг нафақа тайинлаш ёки тайинлашни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилинади ва бу ҳақдаги маълумот мурожаат қилувчининг мобил телефон рақамига СМС шаклида юборилади (давлат хизматлари маркази орқали мурожаат қилинганида тегишли давлат хизматлари марказига). |
| Қандай ҳолатларда нафақани тайинлаш рад этилади?
Электрон ахборот алмашинуви орқали қуйидаги ҳолларда: 1) шахснинг I ёки II гуруҳ ногиронлиги тасдиқланмаганда; 2) нафақа тайинлаш учун мурожаат қилган қонуний вакили билан алоқалари (ота-оналик ёки васийлик/ҳомийлик) тасдиқланмаганда; 3) шахсга ногиронлик пенсияси тайинланган бўлса. |
| Нафақа тўловлари қачон ва қаерда амалга оширилади?
Нафақалар олувчининг хоҳишига кўра фуқароларнинг депозит ҳисобварақларига (пластик картасига) пул ўтказиш йўли билан ёки нақд шаклида АТ «Халқ банки» бўлими (филиали) томонидан тўланади. Банкнинг масъул ходимлари нақд шаклдаги тўловларни маҳалларга етказган ҳолда ҳар ой тўлаб боради. |

It depends on the citizen’s length of service and salary.
to persons recognized as having a disability of group I or II. The minimum required length of service depends on the age of the citizen at the time of the onset of disability. Article 17 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On State Pension Provision of Citizens” provides for |
Where to apply? 1. District (city) department of the off-budget Pension Fund under the Ministry of Economy and Finance 2. Centers of Public Services 3. Unified Portal of Interactive Public Services |
When is the pension assigned? 1. from the date of establishment of disability, if the application was made within sixty days from the date of establishment of disability. 2. In other cases, it is appointed from the date of application. |
In what cases is the assignment of benefits refused? 1. When disability is not established 2. In the absence of the required length of service |
When and where will pension payments be made? The pension, at the request of the pensioner: – in cash; (delivery by the branch (branch) of JSC “People’s Bank” at the pensioner’s place of residence) – by bank plastic card; – through a social card (from October 1, 2025).