Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашиш бўйича «дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети»
Категорияни танланг
11 550 000 сўм
ПҚ-299, 29.06.2022 й.
бир марталик
«Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими
Пакет кимларга тайинланади?
Ижтимоий мослашувга кўмаклашиш учун тадбиркорлик, меъморчилик, ҳунармандчилик каби йўналишлардаги лойиҳаларини амалга оширишни молиялаштириш мақсадида озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларга.
Пакет олиш истагида бўлган шахслар жазони ўтаб бўлганидан кейин уч ой муддатда ўз хоҳишига кўра Ички ишлар органлари пробация хизматига ариза тақдим этади.
Ариза топширишда қандай ҳужжатлар талаб этилади?
Аризага тадбиркорлик, меъморчилик ёки ҳунармандчилик каби йўналишлардаги аниқ лойиҳа, ёрдам пулини олиш йўналиши, қайси мақсадларда сарфланиши ҳамда лойиҳа натижаси бўйича кутилаётган тахминий даромад ҳақида маълумот илова қилинади.
Ички ишлар органлари пробация хизмати ходимлари юқоридаги ҳужжатлар билан қандай ишлайди?
Ички ишлар органлари пробация хизмати 3 иш куни мобайнида аризани Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашиш бўйича «дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети»ни бериш масаласини кўриб чиқувчи идоралараро доимий комиссияга киритади. Идоралараро комиссияга туман (шаҳар) ҳокими раислик қилади.
Шунингдек, пробация хизмати Идоралараро комиссия раиси томонидан лойиҳани молиялаштириш юзасидан хулоса тасдиқлангандан сўнг «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимига тегишли маълумотларни киритади.
Ариза Идоралараро комиссия томонидан ўрганиб чиқилади. Лойиҳани молиялаштириш мақсадга мувофиқ ёки мувофиқ эмаслиги юзасидан хулосани тайёрлаш қуйидаги мезонларга асосланади:
1) бошламоқчи бўлган тадбиркорлик, меъморчилик ёки ҳунармандчилик фаолиятининг натижадорлиги ва даромадли эканлиги;
2) маҳалла фуқаролар йиғинининг ижобий тавсияси;
3) кам таъминланган ёки ёлғизлиги;
4) қарамоғида ногиронлиги бўлган ёки вояга етмаган фарзанди борлиги;
5) кўп (4 ва ундан ортиқ) фарзанди борлиги ва моддий кўмакка муҳтожлиги;
6) нотурар жойларда истиқомат қилаётганлиги.
Пакетни тайинлаш рад этилганда нима қилса бўлади?
Идоралараро комиссия кўмак олувчилар лойиҳасини молиялаштириш мақсадга мувофиқ эмаслиги юзасидан хулосага келганда, кўмак олувчиларга тақдим этилган лойиҳани такомиллаштириш ёки янги лойиҳа тақдим этиш бўйича тавсиялар беради.
Кўмак олувчилар уч ой муддатда Идоралараро комиссиянинг тавсиялари асосида дастлабки тақдим этилган лойиҳани такомиллаштирган ҳолда ёки янги лойиҳани тақдим этиши мумкин.
Пакет тайинланганлиги ҳақида кўмак олувчининг мобил телефон рақамига хабар юборилади. АТ «Халқ банки» бўлими (филиали) томонидан пакет тўлови ойнинг 4-санасидан 27-санасига қадар амалга оширилади.

DP-299 from 06.29.2022
A citizen leaving prison may get the support package designed to help them transition from custody to the community. The support package is for financing entrepreneurship, architecture, or handicrafts projects. |
How to apply To apply for the support package, visit your Probation Office (Division of Internal Affairs). You should apply within 3 months of release. |
Documents you need You must attach your entrepreneurship, architecture, or handicraft project proposal to submit your application. The proposal should include what your business plans to do with the money allocated and the outcome you expect (estimated earnings). |
What does the Probation Office do with your documents The Probation Office, in 3 working days, submits the collected applications to the Interdepartmental Commission for review. The Commission is headed by the khakim of the district (or city). For the projects confirmed for funding by the Commission, the Probation Office enters the details about the applicant into the “Single Registry of Social Protection”. |
Eligibility assessment The Commission assesses your project proposal based on the following parameters: 1) the effectiveness and profitability of the proposed project; 2) positive recommendation from mahalla; 3) low-income or living alone; 4) responsibility for bringing up a child who is under 18 or with a disability; 5) having many children (4 or more children) and the need for financial assistance; 6) homeless. |
What if your project is denied funding For the projects found inappropriate for funding, the Commission provides recommendations on improving the current project or proposing a new one. Within 3 months, you can resubmit a revised project or a new one. |
When and where the support package is paid You’ll receive an SMS notification about the outcome of the assessment to the phone number specified in the application. You can get your payments from the Xalq Bank’s (People’s Bank) branches from the 5th to the 27th dates of the month. There is no online application service available. Contact your Probation Office to apply. |