Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашиш бўйича «дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети»
Категорияни танланг
11 550 000 сўм
ПҚ-299, 29.06.2022 й.
бир марталик
«Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими
Пакет кимларга тайинланади?
Ижтимоий мослашувга кўмаклашиш учун тадбиркорлик, меъморчилик, ҳунармандчилик каби йўналишлардаги лойиҳаларини амалга оширишни молиялаштириш мақсадида озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларга.
Пакет олиш истагида бўлган шахслар жазони ўтаб бўлганидан кейин уч ой муддатда ўз хоҳишига кўра Ички ишлар органлари пробация хизматига ариза тақдим этади.
Ариза топширишда қандай ҳужжатлар талаб этилади?
Аризага тадбиркорлик, меъморчилик ёки ҳунармандчилик каби йўналишлардаги аниқ лойиҳа, ёрдам пулини олиш йўналиши, қайси мақсадларда сарфланиши ҳамда лойиҳа натижаси бўйича кутилаётган тахминий даромад ҳақида маълумот илова қилинади.
Ички ишлар органлари пробация хизмати ходимлари юқоридаги ҳужжатлар билан қандай ишлайди?
Ички ишлар органлари пробация хизмати 3 иш куни мобайнида аризани Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашиш бўйича «дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети»ни бериш масаласини кўриб чиқувчи идоралараро доимий комиссияга киритади. Идоралараро комиссияга туман (шаҳар) ҳокими раислик қилади.
Шунингдек, пробация хизмати Идоралараро комиссия раиси томонидан лойиҳани молиялаштириш юзасидан хулоса тасдиқлангандан сўнг «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимига тегишли маълумотларни киритади.
Ариза Идоралараро комиссия томонидан ўрганиб чиқилади. Лойиҳани молиялаштириш мақсадга мувофиқ ёки мувофиқ эмаслиги юзасидан хулосани тайёрлаш қуйидаги мезонларга асосланади:
1) бошламоқчи бўлган тадбиркорлик, меъморчилик ёки ҳунармандчилик фаолиятининг натижадорлиги ва даромадли эканлиги;
2) маҳалла фуқаролар йиғинининг ижобий тавсияси;
3) кам таъминланган ёки ёлғизлиги;
4) қарамоғида ногиронлиги бўлган ёки вояга етмаган фарзанди борлиги;
5) кўп (4 ва ундан ортиқ) фарзанди борлиги ва моддий кўмакка муҳтожлиги;
6) нотурар жойларда истиқомат қилаётганлиги.
Пакетни тайинлаш рад этилганда нима қилса бўлади?
Идоралараро комиссия кўмак олувчилар лойиҳасини молиялаштириш мақсадга мувофиқ эмаслиги юзасидан хулосага келганда, кўмак олувчиларга тақдим этилган лойиҳани такомиллаштириш ёки янги лойиҳа тақдим этиш бўйича тавсиялар беради.
Кўмак олувчилар уч ой муддатда Идоралараро комиссиянинг тавсиялари асосида дастлабки тақдим этилган лойиҳани такомиллаштирган ҳолда ёки янги лойиҳани тақдим этиши мумкин.
Пакет тайинланганлиги ҳақида кўмак олувчининг мобил телефон рақамига хабар юборилади. АТ «Халқ банки» бўлими (филиали) томонидан пакет тўлови ойнинг 4-санасидан 27-санасига қадар амалга оширилади.

"Предварительный пакет социально-материальной помощи" гражданам, отбывающим наказание в виде лишения свободы
11 550 000 сум
ПП-299 от 29.06.2022 г.
единоразово
Кому назначается пакет?
Гражданам, отбывшим наказание в виде лишения свободы для содействия его социальной адаптации в целях финансирования реализации проектов в таких направлениях, как предпринимательство, архитектура, ремесленничество.
Лица после отбытия наказания в трехмесячный срок по своему желанию представляют заявление в службу пробации органов внутренних дел.
Какие документы нужны кроме заявления при обращении?
К заявлению приагается конкретный проект по таким направлениям, как предпринимательство, архитектура или ремесленничество, в том числе информация о направлении получения денежной помощи, целях расходования и ожидаемом в результате проекта (приблизительный доход).
Что делают сотрудники службы пробации органов внутренних дел с Вашими документами?
Служба пробации органов внутренних дел в течение 3 трех рабочих дней вносит собранные заявления в Межведомственную комиссию по рассмотрению вопроса предоставления «пакета первичной социально-материальной помощи» по содействию социальной адаптации граждан, отбывших наказание в виде лишения свободы, созданных под руководством хокимов районов (городов).
При принятии положительного заключения Межведомственной комиссией вносит данные заявителя в информационную систему «Единый реестр социальной защиты».
Кто принимает решение по Вашему заявлению?
Решение принимается Межведомственной комиссией по результатам изучения следующих параметров:
1) результативность и доходность намечаемой предпринимательской, архитектурной или ремесленнической деятельности;
2) положительная рекомендация схода граждан махалли;
3) малообеспеченность или одинокость;
4) наличие на попечении ребенка с инвалидностью или не достигшего совершеннолетия;
5) многодетность (4 и более детей) и нужда в материальной помощи;
6) проживание в нежилом помещении.
Что делать если отказали?
При заключении Межведомственной комиссией о нецелесообразности финансирования проекта она дает рекомендации получателям помощи по совершенствованию представленного проекта или представлению нового проекта.
Получатели помощи в трехмесячный срок на основе рекомендаций Межведомственной комиссии могут представить ранее внесенный проект с доработками либо новый проект.
Когда и где Вы можете получить выплаты?
Заявитель получает СМС-уведомление о назначении пакета на номер телефона, указанное в заявлении. Выплаты осуществляются филиалами АКБ «Халк банка» от 5 до 27 числа месяца.