12 oy davomida har oy
Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлаш учун ариза зарур ҳужжатлар билан бирга бевосита фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органига (маҳаллага) тақдим этилади.
2024 йил 1 апрелдан бошлаб:
1) Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz);
2) давлат хизматлари марказлари;
3) «Инсон» ижтимоий хизматлар марказларининг ижтимоий ходимлари орқали ариза бериш имкони яратлади.
Ариза топширишда қандай ҳужжатлар талаб этилади?
Ариза топширишда қуйидаги ҳужжатлар талаб этилади:
1) ариза берувчи ва оила аъзоларининг Ўзбекистон Республикаси паспорти ёки ID-карталари;
2) оиланинг мавжуд чорва моллари ва паррандалари, номига расмийлаштирилмаган, бироқ фойдаланувида бўлган автотранспорт воситалари, боғ ва деҳқон хўжалик ерлари, нотурар жойлари тўғрисида маълумот;
3) ариза берувчи ва унинг оила аъзолари номидаги тижорат банки ҳисобварақларидаги маблағ ва пул ўтказмалари ўрганилиши учун ариза.
Алоҳида ҳолларда, шунингдек қуйидагилар талаб этилади:
а) чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш гувоҳномалари, фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномалари ёки ID-карталари ҳамда яшаш жойи бўйича рўйхатга олинганлиги тўғрисида қайд варағи;
б) болалари васийлик остида бўлган тақдирда, аризага васийлик ва ҳомийлик органи қарорининг нусхаси.
Маҳалла ходимлари юқоридаги ҳужжатлар билан қандай ишлайди?
1) барча ҳужжатларнинг тўлиқ тақдим этилганлиги текширади;
2) ариза берувчининг оила таркиби тўғрисидаги маълумотни тасдиқлайди;
3) аризани махсус рўйхатга олиш дафтарида қайд этилади;
4) ҳар 5 кунда, бироқ ариза берилган ойнинг 19-санасига қадар ариза ва зарур ҳужжатларни “Инсон” ижтимоий хизматлар марказига тақдим этади.
Аризалар нечанчи санагача қабул қилинади?
Аризалар тўловни олишни истаётган ойдан олдинги ойнинг 16-санасига қадар тақдим этилади.
Бунда юқорида кўрсатиб ўтилган муддатдан кейин берилган аризалар белгиланган тартибда кейинги ойда кўриб чиқилади.
“Инсон” ижтимоий хизматлар марказларининг масъул ходимлари томонидан нималар қилинади?
Ариза ва тақдим этилган ҳужжатлар “Инсон” ижтимоий хизматлар марказларининг масъул ходимлари томонидан ҳар куни, бироқ ариза берилган ойнинг 26-санасигача  «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимига киритилади.
Оилани кам таъминланган деб эътироф этиш ҳамда уларга болалар нафақаси ва моддий ёрдамни тайинлаш ва тўлаш тўғрисидаги қарорлар «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида автоматик шакллантирилади ва қабул қилинади.
Ариза берувчига болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлаш тўғрисида ёки рад этилган ҳолда рад этиш сабаблари кўрсатилган электрон хабар аризада кўрсатилган мобил телефон рақамига СМС кўринишда юборилади.
Оиланинг моддий ва мулкий ҳолати тўловлар амалга оширилиши даврида автоматик равишда ҳар ойда текшириб борилади.
Қандай ҳолатларда болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлаш рад этилади?
1. ариза берувчи оиласининг ҳар бир аъзосига тўғри келадиган бир ойлик ўртача жами даромад минимал истеъмол харажатлари (648 000 сўм) миқдоридан кўп бўлганида;
2. жами биттадан ортиқ кўчмас мулки ёки бир ва ундан ортиқ нотурар жой бинолари мавжуд бўлганда;
3. ишлаб чиқарилган муддати 12 (оила аъзоси I ёки II гуруҳ ва 18 ёшгача болаликдан ногирон бўлса 7) йилдан ошмаган енгил автотранспорт воситаси бўлганда;
4. ишлаб чиқарилган муддати 15 йилдан ошмаган бошқа турдаги автотранспорт воситаси ва техникаси бўлганда;
5. жами 2 ва ундан ортиқ автотранспорт воситалари бўлганида;
6. оиланинг тижорат банкларидаги депозит ҳисобварақларида маблағлари ёки қимматли қоғозларининг бозор қиймати меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 5 баравари (5,25 млн.сўм) ва ундан ортиқ миқдорда бўлганда;
7. расмий даромад манбаларига эга бўлмаган ва охирги 6 ой мобайнида иш излаб бандликка кўмаклашиш органларига мурожаат қилмаган аъзоси мавжуд бўлганда;
8. ишсизлик нафақасини олаётган аъзолари мавжуд бўлганда;
• низомга асосан бошқа ҳолатлар.
АТ Халқ банки бўлими (филиали) томонидан болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тўлови ойнинг 4-санасидан 27-санасига қадар амалга оширилади. Тўлов рўйхат (ведомост)лари АТ Халқ банкининг туман (шаҳар) бўлимига тақдим этилганида ариза берувчи СМС орқали хабардор қилинади.
Онлайн аризани 2024 йил апрелдан бошлаб қолдириш мумкин. Ҳозирда мавжуд имкониятлар:
1) Кам таъминланган деб эътироф этилган оила тўғрисида маълумотномани онлайн олиш;
Маълумотнома олиш
2) Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинламасдан “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” га кириш учун онлайн ариза бериш.

3-й и каждый последующий ребенок — 100 000 сум
Член малообеспеченной семьи, желающей получить пособие, обращается в орган самоуправления граждан по месту жительства с заявлением.
С 1 апреля 2024 года заявления также могут подаваться посредством:
1) Единого портала интерактивных государственных услуг (my.gov.uz);
2) Центров государственных услуг;
3) социальных работников центров социальных услуг «Инсон».
Какие документы нужны кроме заявления при обращении?
При подаче заявления при себе необходимо иметь:
1) паспорт либо ИД карту Республики Узбекистан всех членов семьи;
2) справка о наличие  домашнего скота, автотранспортных средств, земельных участков, нежилой недвижимостьи в пользовании семьи;
3) согласие всех дееспособных членов семьи в возрасте 18 лет и старше на изучение депозитов семьи на банковских счетах и денежных поступлений (переводов).
При особых случаях могут понадобиться:
а) если заявитель или члены его семьи лица без гражданства либо иностранные граждане, то при себе необходимо иметь документ, удостоверяющую личность и вид на жительство;
б) если дети являются усыновленными, то копия решения органов попечительства.
Что делают сотрудники махаллинского комитета с Вашими документами?
1) Проверяют предоставление и правильное заполнение всех документов;
2) Утверждают справку по членам семьи;
3) Регестрируют заявление в специальном регистре;
4) каждые 5 дней до 19 числа передают документы в районные (городские) центры социальных услуг «Инсон».
До какого числа принимаются заявления?
Заявления поданные до 16 числа месяца рассматриваются в текущем месяце.
Заявления поданные после 16 числа рассматриваются в следующем месяце.
Что делают сотрудники центров социальных услуг «Инсон»?
Сотрудники центров социальных услуг «Инсон» вводят данные из представленных документов в информационную систему «Единый реестр социальной защиты» до 26 числа месяца.
Кто принимает решение по Вашему заявлению?
Решения формируются автоматически информационной системой «Единый реестр социальной защиты» на основе изучения доходов, имущественного состояния и статуса занятости членов семьи. По принятию решения система отправляет СМС-уведомление заявителю на телефон, указанный в заявлении, о назначении пособия/помощи либо отказе в назначении с указанием причин отказа.
Материальное и имущественное состояние семьи атоматически перепроверяется на ежемесячной основе в течение всего периода получения выплат.
Какие могут быть основные причины отказа?
1) среднемесячный доход на члена семьи превышает размер минимальных потребительских расходов (648 000 сум);
2) владение семьей более чем 1-й жилой недвижимостью либо 1-й и более нежилой недвижимостью;
3) наличие автомобиля менее 12 лет со срока производства. Для семей с членами с инвалидностью I, II группы либо с детьми с инвалидностью – менее 7 лет;
4) наличие других видов автотранспортных средств или техники менее 15 лет со срока производства;
5) наличие 2 и более автомобилей;
6) наличие банковских депозитов суммой или владение ценными бумагами рыночной стоимостью более 5-кратного минимального размера оплаты труда (5,25 млн.сум);
7) наличие безработного (не имеющего источников дохода) трудоспособного члена семьи, не обращавшегося в течение последних 6 месяцев в органы по труду;
8) получение один из членов семьи пособия по безработице;
9) прочие причины в соответсвии с положением.
Когда и где Вы можете получить выплаты?
Выплаты осуществляются филиалами АКБ Халк банка от 5 до 27 числа следующего месяца после подачи заявления. При направлении ведомостей в  АКБ Халк банк для выплат заявитель получит СМС уведомление.
Подача онлайн заявления будет возможна с апреля 2024 года. На текущий момент, есть возможность:
1) получить онлайн справку о признании семьи малообеспеченной
Получить справку
2) подать заявление на включение в информационную систему «Единый реестр социальной защиты» без назначения детского пособия либо материальной помощи.