12 oy davomida har oy
Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлаш учун ариза зарур ҳужжатлар билан бирга бевосита фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органига (маҳаллага) тақдим этилади.
2024 йил 1 апрелдан бошлаб:
1) Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz);
2) давлат хизматлари марказлари;
3) «Инсон» ижтимоий хизматлар марказларининг ижтимоий ходимлари орқали ариза бериш имкони яратлади.
Ариза топширишда қандай ҳужжатлар талаб этилади?
Ариза топширишда қуйидаги ҳужжатлар талаб этилади:
1) ариза берувчи ва оила аъзоларининг Ўзбекистон Республикаси паспорти ёки ID-карталари;
2) оиланинг мавжуд чорва моллари ва паррандалари, номига расмийлаштирилмаган, бироқ фойдаланувида бўлган автотранспорт воситалари, боғ ва деҳқон хўжалик ерлари, нотурар жойлари тўғрисида маълумот;
3) ариза берувчи ва унинг оила аъзолари номидаги тижорат банки ҳисобварақларидаги маблағ ва пул ўтказмалари ўрганилиши учун ариза.
Алоҳида ҳолларда, шунингдек қуйидагилар талаб этилади:
а) чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш гувоҳномалари, фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномалари ёки ID-карталари ҳамда яшаш жойи бўйича рўйхатга олинганлиги тўғрисида қайд варағи;
б) болалари васийлик остида бўлган тақдирда, аризага васийлик ва ҳомийлик органи қарорининг нусхаси.
Маҳалла ходимлари юқоридаги ҳужжатлар билан қандай ишлайди?
1) барча ҳужжатларнинг тўлиқ тақдим этилганлиги текширади;
2) ариза берувчининг оила таркиби тўғрисидаги маълумотни тасдиқлайди;
3) аризани махсус рўйхатга олиш дафтарида қайд этилади;
4) ҳар 5 кунда, бироқ ариза берилган ойнинг 19-санасига қадар ариза ва зарур ҳужжатларни “Инсон” ижтимоий хизматлар марказига тақдим этади.
Аризалар нечанчи санагача қабул қилинади?
Аризалар тўловни олишни истаётган ойдан олдинги ойнинг 16-санасига қадар тақдим этилади.
Бунда юқорида кўрсатиб ўтилган муддатдан кейин берилган аризалар белгиланган тартибда кейинги ойда кўриб чиқилади.
“Инсон” ижтимоий хизматлар марказларининг масъул ходимлари томонидан нималар қилинади?
Ариза ва тақдим этилган ҳужжатлар “Инсон” ижтимоий хизматлар марказларининг масъул ходимлари томонидан ҳар куни, бироқ ариза берилган ойнинг 26-санасигача  «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимига киритилади.
Оилани кам таъминланган деб эътироф этиш ҳамда уларга болалар нафақаси ва моддий ёрдамни тайинлаш ва тўлаш тўғрисидаги қарорлар «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида автоматик шакллантирилади ва қабул қилинади.
Ариза берувчига болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлаш тўғрисида ёки рад этилган ҳолда рад этиш сабаблари кўрсатилган электрон хабар аризада кўрсатилган мобил телефон рақамига СМС кўринишда юборилади.
Оиланинг моддий ва мулкий ҳолати тўловлар амалга оширилиши даврида автоматик равишда ҳар ойда текшириб борилади.
Қандай ҳолатларда болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлаш рад этилади?
1. ариза берувчи оиласининг ҳар бир аъзосига тўғри келадиган бир ойлик ўртача жами даромад минимал истеъмол харажатлари (648 000 сўм) миқдоридан кўп бўлганида;
2. жами биттадан ортиқ кўчмас мулки ёки бир ва ундан ортиқ нотурар жой бинолари мавжуд бўлганда;
3. ишлаб чиқарилган муддати 12 (оила аъзоси I ёки II гуруҳ ва 18 ёшгача болаликдан ногирон бўлса 7) йилдан ошмаган енгил автотранспорт воситаси бўлганда;
4. ишлаб чиқарилган муддати 15 йилдан ошмаган бошқа турдаги автотранспорт воситаси ва техникаси бўлганда;
5. жами 2 ва ундан ортиқ автотранспорт воситалари бўлганида;
6. оиланинг тижорат банкларидаги депозит ҳисобварақларида маблағлари ёки қимматли қоғозларининг бозор қиймати меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 5 баравари (5,25 млн.сўм) ва ундан ортиқ миқдорда бўлганда;
7. расмий даромад манбаларига эга бўлмаган ва охирги 6 ой мобайнида иш излаб бандликка кўмаклашиш органларига мурожаат қилмаган аъзоси мавжуд бўлганда;
8. ишсизлик нафақасини олаётган аъзолари мавжуд бўлганда;
• низомга асосан бошқа ҳолатлар.
АТ Халқ банки бўлими (филиали) томонидан болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тўлови ойнинг 4-санасидан 27-санасига қадар амалга оширилади. Тўлов рўйхат (ведомост)лари АТ Халқ банкининг туман (шаҳар) бўлимига тақдим этилганида ариза берувчи СМС орқали хабардор қилинади.
Онлайн аризани 2024 йил апрелдан бошлаб қолдириш мумкин. Ҳозирда мавжуд имкониятлар:
1) Кам таъминланган деб эътироф этилган оила тўғрисида маълумотномани онлайн олиш;
Маълумотнома олиш
2) Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинламасдан “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” га кириш учун онлайн ариза бериш.

RCM-654 from 21.10.2021
If you are a member of a low-income family in need of child benefit, you can submit your application for the child benefit in your mahalla.
Starting from April 1st, 2024, you can also apply via:
1. Single portal of interactive public services (my.gov.uz);
2. Center of Public Services;
3. “Inson” social services centers’ social workers.
Documents you need
When submitting an application, you must have:
1. passport or ID card of the Republic of Uzbekistan for all family members;
2. statement about your livestock and farmed birds, vehicles, farming land, and commercial properties in use of the family;
3. an application with a request to provide information about your savings/banking transactions for the purpose of means-testing.
You may also need
a) if you or your family members are stateless persons or foreign citizens, an identity document and a residence permit;
b) if your children are adopted,  a copy of the decision of the guardianship authorities.
What does mahalla do with your documents?
1. Checks the full provision of required documents and their correct completion;
2. Prepares the statement about your family members;
3. Registers the application in the registry book;
4. Delivers all documents to the district (city) ‘Inson’ social services centers every 5 days but no later than the 19th date of the month.
Application deadlines
If you submit your application:
before the 16th date of the month, you will have an eligibility assessment in the current month;
after the 16th date of the month, you will have an eligibility assessment  in the next month.
What do the operators of the ‘Inson’ social services centers do with your documents?
Operators in the ‘Inson’ social services centers enter all documents into the “Single Registry of Social Protection” by the 26th date of the month.
Eligibility assessment
The information system ‘Single Registry of Social Protection’ assesses your eligibility automatically  based on  your income, property ownership and employment status of your family members. You’ll receive an SMS notification about the outcome (assignment or denial with reasons) to the phone number specified in the application.
‘Single Registry of Social Protection’ automatically re-assesss your income and property every month during the whole period of payments.
You may receive a denial if:
• your family’s average monthly income per member exceeds the amount of minimum consumption expenditures (648,000 soums);
• your family owns more than 1 residential real estate or 1 or more non-residential real estate;
• your family owns a car less than 12 years (7 years for families of people with disability of I or II groups or children with disability) from the date of production;
• your family owns other transport means less than 12 years (7 years for families of people with disability of I or II groups or children with disability) from the date of production;
• your family owns 2 or more cars;
• your family owns securities with a value of or funds in deposits in the amount of more than 5 times the minimum wage (5.25 mln. soums);
• someone in your family is unemployed (has no income sources) but able-bodied and has not applied to the labour authorities during the last 6 months;
• someone in your family receives an unemployment benefit;
• other reasons in accordance with the regulation.
When and where the benefit is paid
You’ll get your payments from Xalq Bank’s (People’s Bank) branches from the 5th to the 27th dates of the month following the application month. You’ll receive an SMS notification once the payrolls are in the bank.
Online applications will be available from April 2024.
At the time being, you can:
1) Get a low-income certificate
Get a certificate
2) Get registered in the “Single Registry of Social Protection” without assignment of child benefit or financial assistance